Учеба и наука

Решено

Выберите требуемую форму глагола и переведите предложения: - вопрос №1011083

 1. If you (go, will go) to America, you will see a lot of monuments and museums.
2. If I were you, I (would go, would have gone) to Washington by plane.
3. If he had stayed in New York a little longer, he (would have visited, would visit) many interesting places.

апрель 2, 2014 г.

  • Всего ответов: 1

    Ирина

    14-й в Учебе и науке

    1. If you go to America, you will see a lot of monuments and museums.
    Если вы решите отправиться в Америку, вы увидите там множество памятников и музеев.

    2. If I were you, I would go to Washington by plane.
    Будь я на твоем месте, я бы добирался до Вашингтона самолетом.

    3. If he had stayed in New York a little longer, he would have visited many interesting places.
    Если бы он остался в Нью Йорке чуть дольше, он бы посетил много интересных мест.

    апрель 2, 2014 г.