Учеба и наука

Кто силен в английском, помогите - вопрос №10168

Поомгите поставить глагол в правильной форме1. I just (to finish) work and (to read) a book now.2. He (not to come) home from school yet.3. There (to be) a table and four chairs in my sister’s room.4. I usually (to wake up) early on my day off, but sometimes I (not to get up) at once.5. When you (to have)breakfast yesterday? I (to have) breakfast at 9 a.m.

март 1, 2009 г.

  • Всего ответов: 3

    sydney

    Кто силен в английском, помогите Поомгите поставить глагол в правильной форме 1. I have just finished work and I am reading a book now. 2. He has not come home from school yet. 3. There is a table and four chairs in my sister’s room. 4. I usually wake up early on my day off, but sometimes I do not get up at once. 5. When did you have breakfast yesterday? I had breakfast at 9 a.m. (или, если хотите подчеркнуть длительность: I was having breakfast at 9 a.m.)

    март 1, 2009 г.

    Хаценко Роман

    197-й в Религии

    1. I am just finished work and I am reading a book now. 2. He has not come home from school yet. 3. There is a table and four chairs in my sister’s room. 4. I usually wake up early on my day off, but sometimes I do not get up at once. 5. When did you have breakfast yesterday? I had breakfast at 9 a.m.

    сентябрь 12, 2009 г.
    Ответ не понравился автору

    Марина Олеговна

    69-й в Учебе и науке

    I have just finished work and am reading a book now.2.  He has not come home from school yet. 3. There is a table and four chairs in my sister’s room. 4. I usually wake up) early on my day off, but sometimes I do not get up at once.5. When  did you have breakfast yesterday? I had) breakfast at 9 a.m.

    апрель 29, 2011 г.