Учеба и наука

Решено

Добрый вечер! Переведите, пожалуйста. Буду очень признательна. - вопрос №1416328

Hey dont you think you should offer our guest something to eat?
oh!
you come with me.You foreigner are you?
yes that right.
Where do you come from?
i come from....
Well Im sorry I can speak your language.I hope you can understand ours.i DONT see too many foreigners where I come from in Texas.where have you been so far?
Been to New York boston Chicago....
and you have been to Texas yet&
No not yet.
I don like New York.But I like Chicago
Do you think you come to Texas?
Yes if i got the time
When you come I can show you my oil wells.I like oil.Im taking about crude oil naturally not this stuff some people put on their salads.I dont like salad oil.Would you like some?
Yes I would.Thank you.

март 19, 2015 г.

  • Всего ответов: 2

    Фоджо Вера Сергеевна

    23-й в Учебе и науке

    — Hey, dont you think you should offer our guest something to eat?
    — Oh!
    — Come with me. Are you a foreigner?
    — Yes that is right.
    — Where did you come from?
    — I came from....
    Well I'm sorry I can't speak your language.I hope you can understand mine.I DONT see too many foreigners where I come from in Texas.where have you been so far?
    — I have been to New York, Boston Chicago....
    — and have you been to Texas yet?
    — No, not yet.
    — I didn't like New York.But I liked Chicago
    — Do you think you go to Texas?
    — Yes if i have got the time
    — When you come I can show you my oil wells.I like oil.Im taking about crude oil naturally not this stuff some people put in their salads.I dont like salad oil.Would you like some?
    — Yes I would.Thank you.

    март 20, 2015 г.
    Ответ понравился автору

    Marusia

    36-й в Учебе и науке

    — Привет! Почему бы тебе не угостить нашего гостя?
    — O!
    - Пойдемте со мной. Вы иностранец?
    - Да
    — Откуда Вы приехали?
    - Я из… Извините, я не говорю на Вашем языке. Надеюсь, что Вы понимаете тот, на котором разговариваю я. Я не заметил слишком много людей из моей страны в Техасе.
    — Где Вы бывали?
    - Я был в Нью- Йорке, Бостоне, Чикаго...
    - А в Техасе?
    - В Техасе еще нет.
    — Мне не нравится Нью- Йорк, но я люблю Чикаго
    - Собираетесь в Техас?
    — Да, если будет время
    — Когда Вы приедете, я покажу мои нефтяные скважины. Мне нравится нефть. Мне нравится природная нефть, а не то масло, которое некоторые люди добавляют в салат. Я не люблю салаты. А Вы?
    — А я попробовал. Спасибо

    Это перевод текста. Текст составлен немного странно. Надеюсь, что помогла -)))

    март 22, 2015 г.