Учеба и наука

Решено

vip

Здравствуйте, Надо выполнить задания после текста - вопрос №1453684

Здравствуйте, мне надо выполнить задания которые на фото, их 2. Текст я уже перевел. То есть мне надо выполнить после текстовые упражнения.изображение из вопроса

апрель 15, 2015 г.

  • Всего ответов: 1

    Фоджо Вера Сергеевна

    23-й в Учебе и науке

    1. The seasons of the year: spring, summer, autumn (or fall), and winter.
        The months of the year: Summer — June, July and August.
                                               Autumn — September, October, November
                                               Winter — December, January, February
                                               Spring — March, April, May.
         Days of the week: Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday

    2. 1. There are four seasons of the year, such as Spring, Summer, Autumn and Winter.
        2. The hottest season of the year is Summer.
        3. July is the hottest munth of the summer.
        4. Winter is the coldest season of the year.
        5. The weather in Indian summer is marvellous.
        6. June is the busiest month for students.
        7. Most people have their vocation during the summer months.

    апрель 15, 2015 г.