Учеба и наука

Решено

Английский - вопрос №158727

Нужа помощь, плиизз.! Тест по-английскому...

1. Have you got (some/any) time free on wednesday afternoon?
2. There is (something/anything) strange about the way Pete is acting today.
3. Nobody can find out (something/anything) about when the exams will be.
4. Is there (something/anything) we shoild bring to the meeting?
5. (some/any) of Laura's friends were at the party last night.
6. Shall I bring you (something/anything)to read while you wait?
7. i had three sets of house keys and I can't find (some/any) of them now.
8. Hardly (some/any) of the smaller cars have enough leg room for Jill.
9. Do you know if (some /any) of the Morrises are coming on Sunday?
10. Can I get you (some/any) coffee? I've just made (some/any).

Вопрос задан анонимно декабрь 7, 2011 г.

  • Всего ответов: 3

    Ольга

    32-й в

    1. any

    2. something

    3. anything

    4. здесь оба варианта возможны

    5. some

    6. something

    7. any

    8. any

    9. any

    10. some, some

    декабрь 7, 2011 г.
    Ответ понравился автору
    Лучший ответ по мнению автора

    Ольга

    32-й в

    Еще в первом исправьте: Wednesday. Дни недели в английском пишутся с заглавной буквы.

    В 4 опечатка: should

    декабрь 7, 2011 г.

    Лена

    60-й в Технологиях

    4. is there is anything… потому что в вопросах всегда используется anything

    декабрь 10, 2011 г.