Учеба и наука

Какое личное местоимение можно употребить в следующих предложениях? - вопрос №2158590

1) My little brother Nick is a very bad boy. I don`t want to play with… .

2)Your friends are plantng flowers in the garden. Would you lke to play with… ?

3) Two boys ask Tom: ”Could you give… your nice red pencils, please?”

4) Ann is a very kind and clever girl. Tell… about it. I think she can help you.

5) Little girl asks her mother: “Will you give… one more sweet, please?”

a) him; b) her; c) us; d) them; e) me;

октябрь 10, 2016 г.

  • Всего ответов: 1

    Ксения

    2-й в Красоте и здоровью

    1a, 2d, 3c, 4b, 5e

    октябрь 10, 2016 г.