Учеба и наука

Решено

помогите пожалуйста - вопрос №226682

помогите составить предложения из следующих слов и перевести предложения на русский :1.very late,you,did,arrive,last night? 2.are, the windows ,very, dirty.3.studies ,my sister, at Agrouniversity.4.Does ,Mr. Harris ,where, work?5.Lecture halls ,many classrooms, are, in ,there ,the University.6.every day, attend, students, lectures.

март 15, 2012 г.

  • Всего ответов: 1

    Елена Businesslew

    46-й в

    1.Did you arrive very late last night?

    2.are, nht windjws ,very, dirty. — В этом предложении опечатки, не все слова понятны. Пожалуйста, перепроверьте и напишите.

    3. My sister studies at Agrouniversity.

    4.Where does Mr. Harris work?

    5.There are many classrooms, lecture halls in the University.

    6.Students attend lectures every day.

    март 15, 2012 г.