Технологии

Решено

Здравствуйте, в материнской плате P7H55-M стоят 2 оперативы на 2 гига каждая, стало не хватать оперативной памяти, можно ли поставить в дополнение к - вопрос №2387180

Оперативная память

март 26, 2017 г.

  • Всего ответов: 1

    Глеб Черняк

    1-й в Технологиях

    Здравствуйте.
    Да можно. Подходит такая память
    4 x DIMM, 16 GB, DDR3 1600/2200(O.C.)*/1800/1866/2133/1333/1066 Non-ECC,Un-buffered Memory
    Dual Channel memory architecture
    Supports Intel® Extreme Memory Profile (XMP)
    *Hyper DIMM support is subject to the physical characteristics of individual CPUs. Some hyper DIMMs only support one DIMM per channel. Please refer to Memory QVL for details.
    ** To reach DDR3 2200 MHz, you are required to use with Intel Core i7/Core i5 CPU without iGPU and install a discrete graphics card.
    www.asus.com/ru/Motherboards/P7H55M/specifications/

    март 26, 2017 г.