Підкресліть Participle I та Participle II - вопрос №2456143

Перепишіть наступні речення. Підкресліть Participle I та Participle II і визначте функції кожного з них, тобто укажіть, чи є воно означенням, обставиною або частиною дієслова-присудка. Перекладіть речення українською мовою.

1. Röntgen called a new kind of rays X-rays, the letter X meaning an unknown.

2.The first object observed by Galileo through the telescope was the Moon.

3.Studying the nature of light and color Newton carried out many experiments with a prism.

4.Lomonosov entered the Slavonic-Greek-Latin Academy concealing his peasant origin.

май 16, 2017 г.

  • Всего ответов: 1

    Ольга

    26-й в Учебе и науке

    1. Röntgen called a new kind of rays X-rays, the letter X meaning an unknown. — Participle I. (часть глагола-сказуемого)
    Рентген выявил новый вид лучей «рентгеновские лучи», буква " х " означает неизвестное.

    2.
    Thefirstobject observed byGalileothroughthetelescopewastheMoon. — Participle II (функция определения)
    Первым объектом, за которым наблюдал Галилео с помощью телескопа, была Луна.

    3.Studying the nature of light and color Newton carried out many experiments with a prism. - Participle I. (функция обстоятельства)
    Изучая природу света и цвета, Ньютон провел много экспериментов с призмой.

    4.Lomonosov entered the Slavonic-Greek-Latin Academy concealing his peasant origin. Participle I.( функция обстоятельства)
    Ломоносов поступил в Славяно-греко-латинскую академию скрыв свое крестьянское происхождение.

    Если мой отвел был Вам полезен, оцените его, пожалуйста.

    май 17, 2017 г.