Учеба и наука

Решено

1) Complete the table. Science - Scientist, Chemistry, Physics, Zoology, Genetics, - вопрос №3648016

2) Give your own examples of sentences with phraal verbs ‘look’ and ‘get’. Make up 6 sentecnes (3 senteces with ‘look’ and 3 sentences with ‘get’). Translate your sentences.

Вопрос задан анонимно февраль 24, 2020 г.

  • Всего ответов: 1

    Елена

    14-й в Учебе и науке

    1. Chemistry — chemist
    Physics — physicist
    Zoology- zoologist
    Genetics — geneticist
    2. I look after my little sister when our mother is out. — Я присматриваю за моей младшей сестрой, когда нашей мамы нет дома.
    He is looking for his key. — Он ищет свой ключ.
    I`m looking forward to hearing from you. — Я жду от тебя ответ.
    My father gets up very early every day. Мой папа встает очень рано каждый день.
    I get on well with all my relatives. — Я в хороших отношениях со всеми моими родственниками.
    He can`t get over his illness without this medicine. — Он не может справиться со своей болезнью без этого лекарства.

    февраль 24, 2020 г.