Учеба и наука

вопросы - вопрос №600098

1.What's the weather like today?

2.Is spring your favourite season?(clothes,things to do) я люблю весну

3.What was it like yesterday? я делаю уроки танцую рисую играю со своей кошкой

4.What are your plans for the weekend?

5.What are your plans for the future?

6.Tell about your trip last summer? я была в крыму с бабушкой и дедушкой было очень весело купались в море катались накатере а также гуляли по набережной у меня остались хорошие воспоминания

last autumn? пошла в 6 класс увидела своих одноклассникав учителей.было 1 сентября день рождения у дедушки.мы очень весело его отпраздновали.

last year?

7.What do you do every day?

апрель 6, 2013 г.

  • Всего ответов: 1

    Юлия

    29-й в

    Здравствуйте!

    Выполнила работу за исключением вопроса о прошлом годе.

    НЕ ЗАБУДЬТЕ ОЦЕНИТЬ ОТВЕТ ЭКСПЕРТА! А ТАКЖЕ ВЫБРАТЬ ЛУЧШИЙ ОТВЕТ.

    1. The weather is rainy (дождливая ) или cool (прохладная).

    2. I like spring. или My favourite season is spring.

    3.Ответить на вопрос:«Какая погода была вчера?» можно, к примеру так:

    Yesterday the weather was fine.

    4.On wekend I plan to my homework, dance, draw and play with my cat.

    5.Вопрос:«Какие твои планы на будущее?»  Можно ответить, к примеру, так:

    I plan to study well and enter the Univercity after school.

    6. Last summer I was in the Crimea with my granny and granddad. It was very funny. We swem in the Sea and walked along the embankment. I have only pleasant memories.

    last autumn?

    I became a pupil of sixth form, met my classmates and teachers. It  was the first of september, my grandfather's birthday. We celebrated it merrily.

    last year? (перевод) В прошлом году.

    7.Every day I go to school, do my homework and play with my cat.

    апрель 7, 2013 г.