Учеба и наука

Решено

Определите время сказуемого в следующих предложениях. Подчеркните сказуемое полностью. Предложения переведите. - вопрос №1018579

-They never use this kind of engine in that model of cars.

-The engineers bolted the cylinder heads to the top portion of the crankcase.

-The engineer says that his new model of car will include modern computer systems.

-The arrangement of cylinders and their number will determine the shape of the engine.

— The driver has prepared the car for running.

апрель 8, 2014 г.

  • Всего ответов: 1

    Ирина

    14-й в Учебе и науке

    They never use this kind of engine in that model of cars. (use — Present Simple).
    The engineers bolted the cylinder heads to the top portion of the crankcase. (bolted — Past Simple).
    The engineer says that his new model of car will include modern computer systems. (says — Present Simple, will include — Future Simple).
    The arrangement of cylinders and their number will determine the shape of the engine. (will determine - Future Simple).
    The driver has prepared the car for running. ( has prepared — Present Perfect).

    Они никогда не используют этот вид двигателя в автомобилях данной модели.
    Инженеры скрепляли болтами головки цилиндров с верхней частью картера.
    Этот инженер говорит, что его новая модель автомобиля будет включать в себя современные компьютерные системы.
    Расположение цилиндров и их количество будет определять форму двигателя.
    Водитель подготовил машину к эксплуатации.

    апрель 9, 2014 г.