Учеба и наука

Можно ли употреблять оборот There is/ There are БЕЗ обстоятельства места. - вопрос №2250461

Например, какбудет правильно: напишите правильные ответы (прим. 1 a, 2 b и т. д.)

1.a)There is a lake. b) There is a big lake c) There is a big lake in Norland 2 a) There are trees. b) There are tall trees c) There are tall trees in Norland. 3 a) There is a king. b) There is a king Bruno c) There is a king of Nonland. 4 a) There are two children b) There are two children here 5 a) There is a queen b) There is a queen Marisa. c) There is a queen of Norland 6 a) There is a Balan town b) There is Balan — town of Norland c) There is a town Balan

декабрь 18, 2016 г.

  • Всего ответов: 1

    Olga

    26-й в Учебе и науке

    Да, можно в ответе, если обстоятельство в вопросе.

    декабрь 20, 2016 г.