Учеба и наука

Решено

Подчеркните сложное подлежащее. - вопрос №2381765

1. The VL80 Locomotive is known to be designed for hauling trains of up to 4,500 tons on sections with steepgradients at speeds up to 110 km/h. 2. The Chinese and Japanese governments were reported to have signed an agreement to cooperate on the construction of railways and railway equipment in China. 3. Japan is expected to provide technological aid for development of a high-speed train to run between Beijing and Shanghai.

март 23, 2017 г.

  • Всего ответов: 1

    Фаиза Саидова

    29-й в Учебе и науке

    Здравствуйте.

    1. The VL80 Locomotive is known to be designed for hauling trains of up to 4,500 tons on sections with steepgradients at speeds up to 110 km/h. 2. The Chinese and Japanese governments were reported to have signed an agreement to cooperate on the construction of railways and railway equipment in China. 3. Japan is expected to provide technological aid for development of a high-speed train to run between Beijing and Shanghai.

    Успехов в учебе!

    март 23, 2017 г.