Учеба и наука

Используя прочитанные тексты, найдите синонимы к следующим глаголам To improve, to manufacture, to include, to work, to require, to control, to increase, to operate, to obtain, to produce, to advance, to purchase, to buy, to grow, to manage, to need, to involve, to get - вопрос №4686793

март 17, 2022 г.

  • Всего ответов: 1

    Максим Чередник

    20-й в Учебе и науке

    To improve — to enhance, to better, to upgrade, to refine
    To manufacture — to produce, to make, to fabricate, to build
    To include — to incorporate, to involve, to contain, to encompass
    To work — to operate, to function, to labor, to toil
    To require — to demand, to necessitate, to need, to oblige
    To control — to manage, to regulate, to oversee, to direct
    To increase — to escalate, to boost, to raise, to augment
    To operate — to run, to function, to operate, to manage
    To obtain — to acquire, to procure, to secure, to get
    To produce — to generate, to create, to manufacture, to yield T
    o advance — to progress, to improve, to develop, to evolve
    To purchase — to buy, to acquire, to procure, to obtain
    To buy — to purchase, to acquire, to procure, to get
    To grow — to expand, to increase, to develop, to mature
    To manage — to handle, to oversee, to administer, to control
    To need — to require, to demand, to necessitate, to want
    To involve — to include, to implicate, to engage, to participate
    To get — to obtain, to acquire, to receive, to fetch

    март 22, 2023 г.