Учеба и наука

Решено

Очень срочно( Пожалуйста) - вопрос №476437

Я считаю, что школьная форма не нужна. Вместо нее нужно просто ставить какие-либо рамки в одежде. И еще, каждый ребенок индивидуален, он самовыражается с помощью стиля, характера и т.п. Еще зимой в классах бывает холодно, и одев эту форму становиться холодно и дети простывают. Но у школьной формы есть и плюсы. Наример, она влияет на дисциплину, и иногда радует глазаучителей.

ноябрь 25, 2012 г.

  • Всего ответов: 3

    ***Веда***

    186-й в

    В чем заключается ваш вопрос?

    ноябрь 25, 2012 г.

    Элеонора

    25-й в Учебе и науке

    Здравствуйте!

    Перевод Вашего отрывка:

    In my view schools don't need to use school uniform. It would be better to think about some dresscode, some boundaries. Every child is unique, he|she can express his personality with his own style, character, and so on. Children can catch a cold, especially when it is winter, because they put on their uniform and it is not warm. Also, school uniform has positive aspects: it influences on discipline, and, sometimes, pleases teachers.

    ВЫберите лучший ответ!

    ноябрь 25, 2012 г.
    Ответ понравился автору
    Лучший ответ по мнению автора

    Айгуль

    357-й в Учебе и науке

    I consider that the school uniform isn't necessary. Instead of it it is necessary to put simply any framework in clothes. And still, each child is individual, he self-expresses by means of style, character, etc. Even in the winter in classes happens cold, and having put on this uniform to become cold and children catch a cold. But the school uniform has also pluses. For example, it influences discipline, and sometimes pleases eyes of teachers.

    декабрь 3, 2012 г.