Учеба и наука

Решено

ПОМОГИТЕ! Грамматически верно ли построены эти предложения на английском - вопрос №502728

1. I'd have gone to university a year earlier if i'd passed my exams.
2. You would have passed your exams if you'd worked a bit harder.
3. «What would you have studied if you hadn't studied history?» «I don't know. I 'd have studied politics.»
4. If I had known the course was going to be so dull, I'dhave gone somewhere else.
5. If you don't recommend that university to me, I will try to get a place at Cambridge university.
6. If you had gone somewhere else, you woldn't have met your wife!

декабрь 23, 2012 г.

  • Всего ответов: 2

    Элеонора

    25-й в Учебе и науке

    Здравствуйте.

    Верно.

    Не забывайте оценивать помощь экспертов выбором лучшего ответа!

    декабрь 23, 2012 г.
    Ответ понравился автору
    Лучший ответ по мнению автора

    Фоджо Вера Сергеевна

    23-й в Учебе и науке

    все ответы верны, удачи Вам!

    январь 4, 2013 г.