Учеба и наука

пожалуйста помогите определить глагол-сказуемое. определить его видовременную форму и залог. ... - вопрос №1689723

1.In this museum one can see articles dating back to the 18 century. 2. They will be glad to see you in this museum. 3. I have been shown the photo of this castle. 4. The construction of this bridge was being completed when the commission arrived.

ноябрь 1, 2015 г.

  • Всего ответов: 1

    Борис Сёмин

    18-й в Красоте и здоровью

    1. Can — modal, Present Simple, Active Voice
    2. Will be glad — Future Simple, Passive Voice
    3. Have been shown — Present Perfect, Passive Voice
    4. Was being completed — Past Progressive, Passive Voice