Учеба и наука

Решено

Поставь данные предложения в отрицательную... - вопрос №985725

Поставь данные предложения в отрицательную и вопросительную форму. Образец: I read a lot of books. " — " I don’t read a lot of books. "? " Do I read a lot of books? a) Mary is a student. b) Mike has many friends. c) My mother has blue eyes.

март 12, 2014 г.

  • Всего ответов: 1

    Ирина

    37-й в Учебе и науке

    ПРОСЬБА ОЦЕНИТЬ МОЙ ОТВЕТ!

    1) Mary isn`t a student. / Is Mary a student?

    2) Mike doesn`t have many friends. / Does Mike have many friends?

    3) My mother doesn`t have blue eyes. / Does my mother have blue eyes?

    март 12, 2014 г.