Технологии

Решено

При подключении 3 оперативной памяти на материнской плате P5QPL-VM компьютер пищит и черный экран. Когда подключаю 2 оперативной памяти Новая +... - вопрос №1689881

Старая работает, так же работает старая + старая. Там 2 вида разьёмов Чёрный и Желтый.

ноябрь 1, 2015 г.

  • Всего ответов: 1

    Глеб Черняк

    1-й в Технологиях

    Здравствуйте.

    P5QPL-VM

    4 x240-pin DIMM, 8 GB, DDR2 1066*/800/667 Non-ECC,Un-buffered Memory
    Dual Channel memory architecture
    ** Refer to www.asus.com or user manual for Memory QVL (Qualify Vendor List)
    *** When installing total memory of 4GB capacity or more, Windows® 32-bit operation system may only recognize less than 3GB. Hence, a total installed memory of less than 3GB is recommended.

    • For single-channel confiiguration, you may:
    — install one double-sided DIMM in any of the four sockets. OR
    — install two single-sided DIMMs in DIMM_A1 and DIMM_A2, or in DIMM_B1 and
    DIMM_B2.
    • For dual-channel configuration, you may:
    — install two double-sided DIMMs. OR
    — install four single-sided DIMMs.
    • Only DIMM_A1 and DIMM_B1 support 1066MHz memory modules.

    ноябрь 1, 2015 г.