Технологии

Закрыт

Добрый день недавно я купил материнскую плату m5a78l-m lx3 и хочу к ней купить оперативную память http://can.ua/goodram-play-gold-ddr3-1600mhz-8gb-gyg1600d364l10-8g/p51978/. Скажите будет ли она - вопрос №1787724

работать на мой материнской плате?

январь 5, 2016 г.

  • Всего ответов: 2

    VITALIS

    53-й в

    Здравствуйте .
    Подойдет, будет работать.

    январь 5, 2016 г.

    Глеб Черняк

    1-й в Технологиях

    Онлайн

    Здравствуйте.
    Материнская плата поддерживает максимум 16GB, DDR3
    Спецификации памяти, которая подойдет!
    2 x DIMM, Max. 16GB, DDR3 1866/1600/1333/1066 MHz ECC, Non-ECC, Un-buffered Memory
    Dual Channel Memory Architecture
    *Refer to www.asus.com or this user manual for the Memory QVL (Qualified Vendors Lists).
    *Due to OS limitation, when installing total memory of 4GB capacity or more, Windows® 32-bit operation system may only recognize less than 3GB. Install a 64-bit WindowsWindows® OS when you want to install 4GB or more memory on the motherboard.
    * AMD FX Series CPU on this motherboard supports up to DDR3 1866MHz as its standard memory frequency.
    * Due to CPU spec., AMD AM3 CPUs on this motherboard support up to DDR3 1333MHz.
    Подробно

    январь 5, 2016 г.